Zaza-Der Dersim Temsilcileri Tunceli Üniversitesi Rektörlüğü’nde

1
4.584 views

(Tunceli Üniversitesi resmi internet sayfasında yayınlanmış olan aşağıdaki haberi olduğu gibi aktarıyoruz)

ZAZA DİL VE KÜLTÜR DERNEĞİ’NDEN REKTÖRÜMÜZE ZİYARET

Fotoğraf: ZazaDer Desim Temsilcileri Tünceli Rektörlüğünde...ZAZA-DER’in Tuncelili temsilcileri Rektörümüze, Zaza Dili konusunda attığı olumlu adımlardan dolayı teşekkür ziyaretinde bulundu.
13.09.2012 Perşembe günü saat 17.00’de Rektörlük Binasında gerçekleşen ziyarete; ZAZA-DER’in Tunceli temsilcileri Musa Canpolat, Mustafa Akdağ, Mehmet Mamuk, Mehmet Mükan ve Zeki Bıçak katıldı. Görüşmede

Rektörümüzün Tunceli Üniversitesi Rektörlüğüne yeniden atanmasını tebrik eden ZAZA-DER’in temsilcileri, Rektörümüze üniversitemizin Zaza Dili konusunda attığı olumlu adımlardan duydukları memnuniyeti ifade eden bir metin sundular. Zaza aydınları adına sunulan metinde, şu ifadelere yer verildi:

“Zaza Dilini Avrupa üniversitelerinde dünyaya tanıtan değerli Dilbilimci Dr. Zülfü Selcan’ı, Tunceli Üniversitesinde çalışmaya ikna eden değerli Rektörümüz Prof. Dr. Durmuş Boztuğ’u kutluyoruz. Türkiye’nin demokratikleşme sürecine katkı sağlayan Rektörümüzün bu girişimi tarihi bir olay olup Zaza halkını sevindirmektedir.

 

Bazı siyasi çevreler tarafından sürekli engellenmek istenmesine rağmen Zaza Dilini analiz ederek gramerini yazmış olan değerli Dilbilimci Dr. Zülfü Selcan’ın eserleri Zaza aydın ve kurumları tarafından bilinmektedir. Bilim insanlarımızın çalışmaları bizim için çok değerlidir. Bizler, Tuncelili Zaza Alevi halkı olarak Rektörümüzü destekliyor, değerli hemşehrimiz ve dilbilimcimizin çalışmalarından yararlanmak istiyoruz.

Bilim siyasetten üstündür ve ikisini birbirinden ayırmak gerekir. Ne yazık ki bazı siyasi çevreler bilimle siyaseti birbirine karıştırmaktadır. Zaza Dilinin tarihi ve grameriyle ilgili en ufak bir eğitim bile görmeden, İrani Dilbilimini ve dilbilimcilerini hiçe sayan bazı siyasi çevreler, Zaza Dilinin Tunceli Üniversitesinde okutulmasından rahatsız olmakta, engellemek için sürekli ve kasıtlı olarak isim kargaşası yaratmaktadırlar.
Bizler, Tuncelili Zaza Alevi halkı olarak üniversitenin kullandığı “Zaza Dili ve Edebiyatı” terminolojisini doğru buluyor ve tercih ediyoruz.”

Dibilimci İlyas Aslan’ı ve Şengül Şenol’u da Tunceli Üniversitesi Zaza Dili ve Edebiyatı Bölümünde Yabancı uyruklu öğretim elemanı görevini üstlendikleri için kutlayan ZAZA-DER’in Tunceli temsilcileri, Rektörümüze Musa Canpolat’ın yazdığı Zazaca-Türkçe sözlüğü hediye etti.
Görüşmenin sonunda ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Rektörümüz, konuklarına gösterdikleri ilgiden dolayı teşekkür ederek Zaza Dili konusundaki çalışmaların devam edeceğini belirtti.

1 YORUM