Zaza-Der Açılıyor!

5
9.572 views

Zaza-Der Açılıyor!

Bu toprakların kadim sakinleri olan ve halihazırda ülkemizdeki üçüncü  büyük etnik grubu oluşturan Zazalar, ilk defa kendi inisiyatifleriyle kendilerine has bir kültürel kurumsallaşmayı yaratmak amacıyla bir araya geldiler. Bu anlamlı buluşmanın ürünü olan Zaza Dil ve Kültür Derneği (Zaza-Der), 30 Nisan 2011 Cumartesi günü kapılarını açıyor.

Zazaların Türkiye’deki ilk resmi kurumu olarak, dil, kültür ve tarih başta olmak üzere, Zazalar’ı ilgilendiren tüm alanlarda kapsamlı ve nitelikli çalışmalar yapmak ve Zaza etnisitesinin sosyal ve kültürel özgünlüklerinin sonraki kuşaklara aktarılmasını güvence altına almak üzere kurulan Zaza-Der, farklı inanç, düşünce ve toplumsal katmanlara mensup Zazaların ortak platformudur.

 

 

 

Kendi içindeki çeşitliliğin bir yansıması olarak, Zaza-Der daha geniş ölçekte, Zaza olmanın biricikliğini insan olmanın evrenselliği ile harmanlayarak, tüm etkinlik ve faaliyetlerini çeşitlilik içinde birlikte yaşama ilkesi doğrultusunda yürütecektir.

Zazalar için hayli gecikmiş olarak gelen bu güzel haberi birlikte kutlamak üzere sizleri açılış kokteylimize davet ediyoruz!

Tarih   : 30 Nisan 2011 Cumartesi
Saat   : 16:00 – 20:00
Yer   : Zaza Dil ve Kültür Derneği
Adres   : Hüseyin Ağa Mah. Topçeken Sok. No:16 Kat:3 Beyoğlu-İstanbul
Tel   : 0534 793 03 33
E-Mail: zazadernegi@gmail.comiletisim@zazader.org
Web: www.zazader.org

——————————————————————————————————————————

Zaza-Der beno a!
Zazaê ke wextê wextan ra nat nê erdan kenê şên u no welat de qefley etnikiê hirêyınê, gama verêne be fêl u emelê xo ra amey pêser ke dezgeh u muessesey xo be xo pêşanê. Be ena pêresaena menidara henêne Komela Zıwan u Kulturê Zazayan (Zaza-Der) arde meydan. Na komele keyberê xo roca 30ê Nisanê 2011 de şıma rê kena a.

Zaza-Dero ke Tırkiya de dezgeho resmiyo verêno, qailo ke tewr ver de zıwan, kultur u tarix, ware u mewzuyê ke Zazayan (şarê ma) kenê elaqedar, ninan sero kar u xebatanê hira u hewlan vırazo u xoseriya şarê Zazayana sosyal u kuturele be teminat bıdo ac u neslo ke ma ra peyda beno. Oyo ke Zaza-Der no sebeb ra ronaeyo, Zazaê ke hetê din u fıkr u mıxtelıf tebeqan ra rengınê, platformê ninan pêroinano. Na rengıniya inana ke asena, Zaza-Der pê peymê do tenêna hira, jûkekiya Zaza biyaene be universaliya insan biyaene cıwenê xo de vay dano, şênati u fealiyetanê xo rengıniye miyan de be prensipê weşiya xo, ano meydan.

Na xebera rındeka ke Zazayan rê xeylê kewta erey, ma şıma kokteylê akerdışê xo rê dawet kenime ke wa piya şên bıkerime!

Tarix : 30 Nisane 2011, Şeme
Saete : 16:00 – 20:00
Ca: Komela Zon u Kulturê Zazayan (ZAZA-DER)
Adrese : Hüseyin Ağa Mah. Topçeken Sok. No:16 Kat:3 Taksim/Beyoğlu-İstanbul
Telêfon : 0534 793 0 333
Web: www.zazader.org
E-Mail: iletisim@zazader.org , zazadernegi@gmail.com

5 YORUMLAR

  1. Sizlerle Birlikte Olmayı Çook Ama Çoook İsterdim Yanlız Ben Adana’dayım Yinede Teşekkürlerimi Ve Bu İşte Başarılı Olacagınıza İnanıyorum .. ZAZA Kültürünün Unutulmuyacağına Ve ZAZA Kültürünün Tüm Düyayı Saracagın’dan ve Sevileceginden Eminim…

  2. bunu düşünmek kolaydı ama uygulamak zor olan kısmıydı tabiki her zaza gibi bizde kendi kültürümüzden uzaklaşmamak için bu büyük bir etkinlik tabiki herkesin desteklemesi lazım evela benim üzüldüğüm tek bi konu var oda benim bulundugum şehirden uzakta olması ayrıca çok sevindim emeginize saglık desteklemek bizim görevimizdir ayrıca…