BASIN AÇIKLAMASI

0
4.571 views

BASIN AÇIKLAMASI

Milli Eğitim Bakanlığı’ nın bu yıl programına aldığı ‘Yaşayan Diller ve Lehçeler Dersi’ kapsamında Zazaki ve Kurmanci ders öğretim materyalleri hazırlayan Mardin Artuklu Üniversitesi, hazırladığı iki kitabın başlığına Kurdi alt başlık olarak Kurmanci ve Zazaki ibaresi düşmüştü. Mardin Artuklu Üniversitesi’ nin bu ibare ile  ‘Kurdi Dilinin Lehçeleri Kurmaci ve Zazaki’ siyasal tezini kitapların kapağına koymuş olduğu itirazları üzerine; MEB in görüş sorduğu akademisyenler “Kurmanci ve Zazaki’nin kendi başına diller” olduğu yönünde görüş bildirdiler. Bu bilgi ile Milli Eğitim Bakanı Sayın Ömer Dinçer basına yansıyan “Zazaca’nın Kürtçe’den farklı bir dil olarak öğretileceği” açıklamasını yaptı.

Mardin Artuklu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Kadri Yıldırım,  MEB’e tepki göstererek; Kürt ( Kurdi )Dilinin lehçeleri (Gorani, Sorani, Kurmanci, Zazaki) tezinin siyasal bir tez olmadığını, bu konuda M.E.B’ e sempozyum önerdiğini ve bir makale kaleme aldığını bu makaleyi Milli Eğitim Bakanı’na göndereceğini basına açıkladı.

Zaza-Der bu tartışmaların tarafıdır. Zaza-Der bir yıl önce Zaza dili ve kültürü hakkında emek sahibi bir grup emekli ve çalışan öğretmen tarafından Zaza dilini, kütürünü araştırma, Zaza dili ile ilgili eğitim materyalleri hazırlama, Zazaca dil kursları verme amacıyla kurulmuş sivil toplum kuruluşudur. Bu konuda söyleyecek sözü olan, düzenlenecek sempozyumlarda katılımcı olmak isteyen üyelerimiz olduğunu Sayın Kadri Yıldırım’ın bilmesini ister, kolaylıklar dileriz.

Açıklama Kürt siyasal çevrelerinde de büyük tepki gördü. Yazılan onlarca makalede Sayın Ömer Dinçer Kürtleri bölmekle itham edildi.  Bu makalelerde geçen ‘Zazacılar’ ifadesi ise bizi ilgilendiriyor. Derneğimiz Zaza dilini ve kültürünü savunur, bu anlamıyla evet Zazacıyız. Bu yazılarda ‘Zazacılar’ ifadesine yüklenen Kürtlerin bölücüleri anlamı ise manipülatiftir. Siyasal hayata Zazaların kendi kimlikleri ile müdahil olmasının önünü tıkamaktır.

Halkımızın kimliğine  sahip çıkmasını arzularız. Elbette Zaza dili masa başlarında, ofislerde kurtarılmayacaktır, Siyasal alanda da savunucuları, hak talep edicileri olacaktır. Zazaların hak talebi Kürtleri bölmez. Bu siyasal çevreler lehçe teorilerinin Zaza halkı tarafından kabul görmediğini kabul etmelidir. Zaza Kürt eşitliği savunularının gereğini yerine getirmeyerek, ‘Zazacılar’ paranoyası yayarak Zaza şehirlerinde yarattıkları siyasal boşluğun  kimlerce doldurulduğunu görmeli ve bize yönelttikleri suçlayıcı, kırıcı ifadelerden vazgeçmeli, nezaket kuralları içinde bizimle bu siyasal-sosyal durumu konuşmalıdırlar.

Tüm insan hakları savunucularını, farklılıklarıyla var olmak isteyen ötekileştirilmişleri, demokratları, sosyalistleri Zaza-Der ile tanışmağa, Zaza sorunu ile yüzleşmeğe, Zaza talebine omuz vermeğe davet ediyoruz.

ZAZA-DER

YÖNETİM KURULU