Zazaki zıwano xoser o.

5
4.579 views

Nuşteyo ke komela ma rusnayo RTÜK: 

Zazaki (Kırmancki, Dımılki, Kırdki) xoser yew zıwano !

 

Seba wendene bıtıkne

Seba ingılızki bıtıkne

———————————————————————————–

Cewabo ke RTÜK ra ameyo, seba wendene bıtıkne

5 YORUMLAR

  1. Metinde yer alan “Anadolu’dan başka bir yerde konuşulmayan, sadece ve sadece bu toprakların dili olan, dilimiz (diliniz) Zazaca…” bu cumleye aciklik getirebilirler mi ,bu kadar siniri dar mi???
    50 dakika önce ·

  2. Zazaca İran ve Irak’ta, Osetya’da konuşuluyor..İran Horasan dolaylarında,Irak’taki Musul dolaylarında Şebekler(Şahbekiler) Zazaca’ya çok yakın bir dil konuşur.Osetler Zazaca’ya yakın bir dil konuşur.Tabi coğrafi nedenler yüzünden dildeki ses değişmeleri doğal.Ancak dilimizin daha nerelerde konuşulduğunu tam olarak bilemiyoruz ki..Hevramani ve Gorani diller de Zazaca’ya yakın diller..

  3. Zazalar…Çevlik’ten Siverek’e ,Dersim’den Mutki’ye Zazaların yerleşik olduğu yer…Dicle ve Fırat havzası Zazaların diyarı..Tarihten beri…Sanki mavi çiçeklerin adası…Zaza; yiğittir,,merttir,kalleşlik bilmez,insan sevgisiyle doludur.Zaza kadim bir halktır.Partlara ,Sasaniler kadar gider.Zaza Anadolu’nun güzel bir rengidir.Onsuz Anadolu güzel olmaz..Soldurmayın bu rengi..Güneş ve dağlar; Zaza’nın hayatını güzellikleriyle süsler.Hoyrat eller değmesin Zaza’ma !…